2017

VIII hooaeg päädis 19. mail, mil Norrast kõneles antropoloog Tanel Saimre.

Piduliku punkti pani hooajale oma rännulugude ja lauludega Marek Sadam, keda saatis klaveril Tõnu Laikre.

***

21. aprillil andis Islandist põhjaliku ülevaate giid ja tõlkija Askur Alas.

***

31. märtsil  oli klubil külas Toomas Tiivel, kelle juhtimisel tegime retke kangete napside maailma. Ühtlasi esitles Toomas Tiivel oma hiljuti ilmunud raamatut “Maailma napsid.”

***

17. veebruaril rääkisid kaasahaaravaid lugusid samuraide ja kirsiõite maast Jaapanist  Kertu ja Riho-Bruno Bramanis.

***

30. jaanuaril heitsime pilgu Egiptusele, Iisraelile ja Jordaaniale. Külas oli reisijuht ja filoloog Juune Holvandus.

***

2016

Aasta viimasel kokkusaamisel 30. detsembril oli külas helilooja ja rändur Peeter Vähi, kes rääkis sellest, mida nägi ja koges Mustal Mandril. Tutvusime tema hiljuti ilmunud raamatuga “Ring ümber Aafrika” (Go Reisiraamat) ja kuulsime põnevaid näiteid aafrikalikust muusikast.

***

25. novembril käis klubil külas Jesper Parve. Rääkisime elust ja arengutest Bali saarel. Ühtlasti esitles Jesper hiljuti ilmunud raamatut “Minu Bali. Oma väe otsinguil” (Petrone Print, 2016).

***

28. oktoobril väisas klubi ornitoloog Tarvo Valker, kes rääkis põnevaid seiku lindude rändest. Huvilised said soetada Tarvo hiljuti ilmunud raamatu “Eesti lindude ränne” (Varrak, 2016).

***

Klubi kaheksanda hooaja “Raamatud ja rännakud” avasime 30. septembril. Külas käis ja oma hiljuti ilmunud raamatut “4×4 reisid. Elu läbi kolme silma” esitles motomatkaja ja režissöör Väino Laisaar. 

***

Klubi VII hooaja lõpetasime 27. mail lugudega Ghanast. Külas olid ajakirjanik Meelis Süld ja MTÜ Mondo esindaja Kristi Ockba.

***

22. aprillil rääkis särav Liis Lorens Iirimaast.

***

25. märtsil käis külas maailmarändurist motomatkaja Tarmo Tamming, kes rääkis oma Aafrika ja pooleli olevale Lõuna-Ameerika matkale tuginedes sellest, mida tähendab pikema automatka planeerimine ja teostamine.

***

26. veebruaril toimunud klubiõhtul andis põhjaliku ülevaate Lääne-Aafrikas asuvast Malist kaitseväelane Ragnar Kruusimaa.

***

2016. aasta esimene klubiõhtu toimus 29. jaanuaril. Vaatasime Peeter Rebase dokumentaalfilmi “Tashi Delek!” Filmi kommenteeris Roy Straider. Oli kaasahaarav õhtu ja muhe vestlus.

2015

2015. aasta viimane klubiõhtu toimus 18. detsembril, mil ajakirjanik Villu Zirnask rääkis suvisest rattamatkast Põhja-Kaukaasia vabariikides, kus ligi kaks aastakümmet oli turism ja matkamine sõdade ning terrori tõttu mõeldamatu.

***

27. novembril väisas klubi aasta Indoneesias elanud Tiina Jaksman, kes rääkis tähelepanekutest teemal “Aasta Indoneesias – argipäev ja üllatused.”

***

30. oktoobril rääkis klubiõhtul Cognac´i maakonnast ja konjakist Toomas Põld Eesti Konjakiklubist. Oli arendav, huvitav ja meeleolukas õhtu.

***

Rändurite klubi 7. hooaja esimene klubiõhtu toimus uuenenud Nurme bistroos reedel, 25. septembril, mil ilmaränduritest abielupaar Indrek ja Eleri Soidla (sotsioloog ja religioonipedagoog) vahendasid muljeid ja kogemusi teemal: “Pooleteise aastaga ilma veerele ja tagasi: Uus-Meremaa, Tonga ja Fidži.”

***

Hooaja viimane klubiõhtu toimus 29. mail, mil külas käis Tallinna Ülikooli lektor orientalist Martti Kalda. Kuulsime Jaapanist, selle ühiskondlikust korraldusest, tavadest, looduslikest iseärasustest, religioonist, pühamutest ja templitest.

***

17. aprillil käis klubil külas Antarktika järvede uurija Enn Kaup. Klubiõhtu teema: “Antarktika – unustamatute rännumuljete ja ülitähtsate teadusavastuste Lõunamanner.”

***

20. märtsil rääkisime Karjalast. Külas olid Eesti peakonsul Peterburis Viktoria Tuulas ja advokaat ning harrastuskunstnik Tõnu Tuulas. Ühtlasi avasime Tõnu Tuulase isikunäituse „Karjala kauge kutse.“ Näitus jääb avatuks juuli lõpuni (E-R 8-15).

***

27. veebruaril käis külas värskete muljetega Yamalist saabunud Signe Liivak, kes rääkis sellest, kuidas elavad põdrakasvatajad neenetsid ja handid.

***

Aasta esimesel klubiõhtul oli külas 4×4 reiside kaameramees ja kroonik VäinoLaisaar, kes vahendas meeleolukaid ja meeldejäävaid lugusid 4×4 reiside 2014. aasta suvel toimunud retkest Kesk-Aasiasse.

***

2014

19. detsembril rääkis ajakirjanik ja soolise võrdõiguslikkuse konsultant Hille Hanso Türgist ja Lähis-Ida piirkonnast, sealsest usuelust, keerulistest poliitilistest ja sotsiaalsetest suhetest.

***

28. novembril lasime ajal märkamatult lennata ja kuulasime Uhhuduuri rändurite põnevatest seiklustest Aafrikas. Aitäh, Kristjan (Prii) ja Hannes (Hanso), meeleoluka ja meeldejääva õhtu eest!

***

7. novembril käis külas reisijuht Mae Merusk Palermost. Kuulsime värvikat esitlust Tansaania rannikul asuvast eksootilisest Mafia saarest, selle puutumatust loodusest, florast ja faunast.

***

Oktoobrikuu kokkusaamine toimus 24. oktoobril. Tasavägis mälumängu võitis teist korda sel hooajal võistkond SAM. Palju õnne!

Klubiõhtu külaliseks oli sel korral kirjanik ja itaalia keele õpetaja Maurizio Dagapito. Meeleoluka ja värvika esitluse jooksul kuulsime müütidest ja tegelikkusest seoses Itaalia ja itaallastega. Maurizio itaaliakeelse esitluse tõlkis eesti keelde Reeli Viikberg. See oli meeldejääv õhtu. Aitäh, Maurizio ja Reeli!

***

Klubi VI hooaeg algas 26. septembril, mil külas oli aastaid Peruu Amazonases elanud antropoloog, reisijuht ja “Minu Amazonas. Jõkke pissimine keelatud!” autor Ivo Tshetõrkin.

***

Rändurite klubi V hooaja lõpetamine leidis aset reedel, 30. mail.

Toimus rändamise aineline MÄLUMÄNG, millel selgitasime m.h välja hooaja kõige edukama võistkonna. Palju õnne, võistkond SAM.

Õhtu külaline oli ajakirjanik ja väliskommentaator Aarne Rannamäe, kes rääkis teemal “Iraan: müüdid ja tegelikkus.”

Täname kõiki klubilisi ja esinejaid põnevate klubiõhtue eest ning Haapsalu Linnavalitsust ja Läänemaa Keskraamatukogu meeldiva koostöö eest!

Põnevaid rännakuid!

***

25. aprillil olid külas Jane Snaith ja Juta Kübarssepp, kes rääkisid Eesti vabatahtlike tegevusest kareni hõimu orbude abistamisel Tais. Õhtu teema: “Teistmoodi Tai.”

***

14. märtsil vahendas muljeid Eesti Maaülikooli teadlaste ja Osooni võttegrupi Etioopia-ekspeditsioonilt Osooni saatejuht-toimetaja Kristo Elias.

***

28. veebruaril vahendas polaaruurija Timo Palo muljeid ja mälestusi jäisest teekonnast, mis toimus Põhjapooluselt Teravmägedele.

***

31. jaanuaril rääkis soolopurjetaja Uku Randmaa oma retkest ümber ilmapalli. Aitäh, Uku ja aitäh, klubilised! See oli üks väga sisukas ja meeldejääv õhtu.

***

17. jaanuaril toimunud osalejaterohkel filmiõhtul vaatasime 2013. aasta parimaks dokumentaalfilmiks pärjatud filmi “Õlimäe õied”. Režissöör ja stsenarist Heilika Pikkov rääkis filmi sünniloost.

2013

27. detsembril käis külas Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudi teadur Karin Dean, kes rääkis teemal “Kagu-Aasia – tõeline Aasia?”.

Klubiõhtu kokkuvõte: http://www.laanlane.ee/article/karin-dean-r%C3%A4ndurite-klubis-kagu-aasia-nihkub-maailma-keskpunkti

***

6. detsembril tegime rännaku Sitsiiliasse. Külas oli palermolane Mae Merusk.

***

29. novembril kõneles Micha Strauss elust ja olust Paapua Uus-Guineas.

***

Pühakutepäeval, 1. novembril käis külas muusik ja rändaja Indrek Tammoja,kes rääkis oma retkest Huni Kuini hõimu ehk Kaxinawá rahva juurde Amazonases. Kaasahaaravaid vesteid ilmestasid mitmekeelsed laulud.

***

Klubi alustas viiendat hooaega reedel, 27. septembril, mil külas oli Haapsalu linnaarengu ja muinsuskaitse peaspetsialist Tõnis Padu, kes rääkis Gotlandi keskaegsetest kirikutest ja teistest vaatamisväärsustest.

***

Klubi IV hooaeg päädis 31. mail. Kuus võistkonda panid proovile oma teadmised rändamise-teemalises mälumängus. Proviisor Tiiu Vaha rääkis sellest, mida meeles pidada, et tervis püsiks reisil korras ja meeleolu hea. Ühtlasi andis ta soovitusi reisiapteegi komplekteerimiseks. Hooaja viimasteks külalisteks olid Raitja Kai 4×4 reisidest, kes rääkisid 2012. aasta suvel toimunud automatkast Magadani.

***

26. aprillil oli rõõm tervitada klubis  haapsallast Dagmar Raudami, kes rääkis Gruusia elust, inimestest ja tavadest.

***

29. märtsil võõrustas klubi kirjanikku ja rännumeest Olev Remsut, kes vestis lugusid Baikalist ja rännakutest mujal maailmas. Ühtlasi tutvusime O. Remsu  raamatuga “Püha Baikal”.

***

22. veebruaril tutvustasid Maris ja Lembit Laja Teravmägesid ja Gröönimaad. Tegime ühise põneva rännaku neil karmidel arktilistel aladel.

***

  1. aasta esimene kokkusaamine toimus 25. jaanuaril, mil värvikirevast ja põnevast Marokost rääkis disainiajakirja Diivan peatoimetaja, mitmete reisiraamatute toimetaja Silvia Pärmann.

2012

  1. aasta viimane klubiõhtu toimus 28. detsembril, mil rääkisime Kuldsest maast ehk Birmast, sealsest elust, olust, tavadest ja kultuurist. Külas käis kooliõpetaja Tõnu Tamm.

***

30. novembril rääkis Pühast maast Iisraelist kirikuõpetaja ja Iisraeli-retkede korraldaja dr Arne Hiob.

***

26. oktoobril kõnelesime Lääne-Aafrikas asuvast Malist. Külas olid õed Ingrid ja Jaanika Ulst.

***

Klubi neljanda hooaja avasime 28. septembril, mil tõlk ja mitmete reisiraamatute autor Hanna Miller rääkis Belgiast.

***

8.-10. juunil Haapsalus toimunud Itaalia veinifestivali raames toimus 8. juunil kohtumisõhtu tõlkija ja luuletaja Maarja Kangroga.

***

  1. mail tegime ühise avastusretke Uude Maailma, giidiks ja õhtu esimeseks külaliseks oli režissöör ja ERR „Ööülikoolide“ toimetaja Jaan Tootsen. Eesti filmiajakirjanike ühingu poolt aasta filmiks pärjatud dokumentaalfilm “Uus Maailm” on värvikirev lugu ühe vabakonna ja selle tuumikhingede tegevusest.

Maailmarändurid Tiina Jokinen ja Peeter Vähi rääkisid põnevatest hõimudest, nende tavadest ja uskumustest.

Heategevusliku loteriiga kogusime raha reisikirjanduse soetamiseks Lääne Maakonna Keskraamatukogule. Aitäh kõigile loteriipiletite soetajatele!

***

20. aprillil olid klubiõhtu külalisteks Margus Sootla ja Kariina Tšursin, kes jutustasid lugusid kolm aastat kestnud rännakust mootorrattal ümber ilmapalli. Vaata lähemalt: http://yhelteljel.ee/

***

30. märtsil rääkisime Kesk-Ameerikast teemal “Maiade püramiididest Panama kanalini.” Guatemalast, Belizest, El Salvadorist, Nikaraaguast, Hondurasest, Costa Ricast ja Panamast kõnelesid piirkonna risti ja põiki läbi rännanud Mele Pesti ja Kristjan Jansen. Vesteid ilmestas põnev slaidiseeria.

***

17. veebruaril rääkisime palverännakutest kui ühest rändamise viisist. Külas olid Lääne praost Tiit Salumäe, kes on korduvalt külastanud Püha maa palverännakute sihtkohti ning Euroopa tuntuimal palverändurite teel Santiago de Compostelal rännanud Martin Ilumets ja Sirle Pai.

***

27. jaanuaril vestis muhedalt rännujuttu teemal „Matkates Himaalajas. Nepal.“  rändur ja mägimatkade korraldaja Kaarel Liivamäe. Vaatasime ka lühifilmi matkast Everesti baaslaagrisse.

***

2011

16. detsembril tutvustas kauget ja põnevat Alaskat rändur Tiit Orlovski.

***

  1. novembril kõneles Erik Sepping Tadzikistanist ettevõtja pilgu läbi. Kuulsime ülevaadet sealsetest arengutest, majanduskeskkonnast, poliitilisest elust, aga ka mentaliteedist ja traditsioonidest. ***
  2. oktoobril oli luubi all Eesti arengukoostöö üks olulisemaid sihtriike Afganistan. Kaks aastat Afganistanis Eesti asjurina töötanud diplomaat Tanel Sepp andis väga mitmekülgse ülevaate sellest riigist ning sealsest elust ja olust.

***

Klubi kolmandat tegevushooaega alustasime 30. septembril, mil külas oli Eesti välisministeeriumi diplomaat Kaili Terras, kes kõneles Sambiast, sealsest elust ja olust ning arengukoostööst.

***

27. mail rääkis Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja rändurHannes Hanso lugusid “Ehh, Uhhuduuri” rattaretkest Iraanist Etioopiasse.

Lisaks tutvustasid Kon Tiki esindajad 2011.a. sügiseseid reise Ugandasse, Tansaaniasse, Peruusse ja Balile.

***

6. mail saime põhjaliku ülevaate La Comera saarest, selle florast ja faunast looduseuurija Matti Masingu vahendusel. Lisaks rääkisime nahkhiirtest ja nende vaatlemisest Eestimaal. Klubiõhtule järgnes jalutuskäik öises Haapsalus. Käisime paikades, kus hea ilma ja õnne korral võib kohata neid müstilisi olendeid.

***

28. aprillil kuulsime Siret Liivamägi vahendusel Veneetsiast ja selle põnevatest karnevalidest.

***

25. märtsil rääkisime Lähis-Idast. Külas oli ajalehe Lääne Elu peatoimetaja IvarSoopan.

***

25. veebruaril vestis lugusid soome-ugri rahvastest Venemaal endine diplomaat ja praegune Ugala teatri avalike suhete juht Kairi Leivo.

***

28. jaanuaril oli külas Marika Tamm, kes rääkis värvikaid lugusid teemal “Kaks aastat  eksootiliste tavade keskel –  Aasia, Okeaania, Ladina-Ameerika.“

Marika rännakust lähemalt: http://marikatom.blogspot.com/

***

2010

  1. detsembril tutvustas Afganistani eriilmelist elu-elu vabakutseline ajakirjanik Õnne Pärl. Ühtlasi avasime Õnne fotonäituse „Armastatud Afganistan“.

***

26. novembril jagas oma muljeid ja mõtteid teemal “Suur ja müstiline Hiina”  koolmeister ja Hiina huviline Tõnu Tamm.

***

29. oktoobril rääkis kaks aastat Krimmis eesti keelt õpetanud Tiina Rekand oma seiklustest Krimmis.

Ühtlasi avasime Kaie Linroosi maalinäituse “Rännuteede kaleidoskoop”.

***

Klubi II hooaaja avasime 24. septembril, mil külaliseks oli Brigitta Davidjants.

Õhtu teema: “Ida läänepiiril. Türgi, Armeenia, Gruusia”.

***

Hooaja viimane kokkusaamine toimus 28. mail, mil külas käisid maailmarändur Tiit Pruuli ja mitmed varasemate klubiõhtute külalised.

Avati fotonäitus harrastusfotograaf Uno Aasmaa hetkejäädvustustest kevadiselt Madeiralt.

***

23. aprillil rääkis Kaie Linroos elust-olust Indias.

***

26. märtsil olid klubi külalisteks hiljuti AASTA SEIKLUS 2009 tiitliga pärjatud

Terje Toomistu ja Berit Renser.

Terje ja Berit esitlesid ka oma põnevat reisromaani

“Seitse maailma.”

Vaata Terje ja Beriti kohta lähemalt: http://avantyristid.blogspot.com/

***

  1. veebruaril oli klubi külaliseks Alar Sikk. Mees, kes esimese eestlasena on käinud kõigi seitsme kontinendi kõrgeimas tipus.

”Mägedes pole aega mõelda, tuleb lihtsalt edasi minna /… / mägedes on vaja elu eest võidelda. Käin seal, et aru saada, kui hea elu meil siin tegelikult on.” A.Sikk

Vaata Alar Siku tegemiste kohta: www.asmk.ee

***

29. jaanuaril pajatas elust, kultuurist, religioonist ja inimestest Buthanis ja teistes Himaalaja kuningriikides vaimulik ja orientalist Arho Tuhkru.

***

2009

18. detsembril rääkis Kolumbiast ja oma sealsest tööst vabatahtlikuna Siiri Liiva.

Siiri ja tema tegemiste kohta: http://minukolumbia.wordpress.com/

***

27. novembril oli klubi külaliseks leitnant Agu Karelsohn, kes rääkis elust-olust Afganistanis teabeohvitseri pilgu läbi ning Eesti rahuvalvajate tegevusest ühes maailma tulipunktidest.

***

30. oktoobril rääkis oma kogemustest aastapikkuselt rännakult Aasias audiitor Toomas Prükk.

Toomase rännakust lähemalt: http://marikatom.blogspot.com/

***

25. septembril esitles oma raamatut „Tõnu Tuuas. Avastamas Soomet. Reise, muljeid ja maitseid“ (Varrak 2009) vandeadvokaat Tõnu Tuulas ja vestis jutte avastusretkedest põhjanaabrite juures Soomes.

***